Blog

Błonnik – wsparcie w odchudzaniu

Błonnik – wsparcie w odchudzaniu

Osoby poszukujące informacji na temat diet odchudzających często trafiają na wzmianki o błonniku. Czym on jest? Jaka jest jego rola w organizmie? I wreszcie najważniejsze: czy faktycznie pomaga w zrzucaniu wagi? Postaramy się na to odpowiedzieć w tym artykule.

Owsianka ma dużo błonnika

Co to w ogóle jest?

Błonnik to substancja antyodżywcza występująca wyłącznie w roślinach. Antyodżywcza, czyli taka, która przechodzi przez organizm nie będąc po drodze trawiona, ani przyswajana. Występuje w różnych formach: jako pektyny, celuloza, lignina, czy w postaci gum roślinnych i zasadniczo można powiedzieć, że jest swego rodzaju „balastem” w pokarmie. Czy czyni to go zbędnym? Wręcz przeciwnie!

W praktyce właśnie dzięki temu, że nie podlega trawieniu pozwala na wytworzenie odczucia sytości przy mniejszym spożyciu składników odżywczych. A to zdecydowanie pomaga przezwyciężyć odruchy ciągłego dojadania o wszelkich porach dnia i nocy.

Porządki w organizmie

Działanie osłabiające odruch obżarstwa to tylko jedna właściwość błonnika, ale są i inne cechy, dzięki którym łatwiej o pozbycie się niepotrzebnych kilogramów. Jak się okazuje działa on jak rodzaj żywieniowej „miotły”, pomagając w wyprowadzeniu na zewnątrz niepotrzebnych dodatków zalegających w obrębie układu pokarmowego.

Jednak sprawniejsze odchudzanie to nie jedyny zysk wynikający z większej ilości błonnika w diecie. Ma on również wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu LDL, redukcję natężenia glukozy we krwi oraz na zmniejszenie stężenia trójglicerydów we krwi. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż błonnik ma działanie zapobiegawcze wobec nowotworów jelita. Co więcej, docenić go powinni również ludzie cierpiący na miażdżycę.

Skąd brać błonnik?

Najprościej z pełnych ziaren zbóż (kasze, ryż, chleb pełnoziarnisty) oraz z owoców. Dużo jest go również w warzywach. W razie konieczności można sięgać również po dostępny w sklepach ze zdrową żywnością oraz w aptekach (przykładowo w Cefarm24) błonnik w formie suplementów.

Trzeba jednak pamiętać, ze choć znaczenie błonnika dla zdrowia jest spore, to jednak nie należy z nim przesadzać. Zbyt duże dawki mogą prowadzić do biegunek i stanów niedożywienia. Warto też pamiętać, by ostrożnie go dawkować w przypadku zapalenia żołądka lub schorzeń dwunastnicy. Warto też pamiętać, że suplementowany błonnik może zmniejszać poziom przyswajalności niektórych leków.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress